Corrie Groenewoud werkt al jaren in De Tille
‘Meer dan alleen dat administratieve baantje waarbij je om vijf uur de deur achter je dichttrekt’
Corrie en ik spreken elkaar via de telefoon. Met een lichte verkoudheid nam zij het zekere voor het onzekere: thuiswerken! Fijn dat het kan, maar toch ook wel echt anders dan anders.

Door Mariëlle Splint
Sportpenning van het jaar Corrie Groenewoud-Wieling werkt al jarenlang als secretaresse in De Tille, de beschermde woonvorm in Uithuizen. De psychiatrie vindt zij toch een aparte wereld waar je in werkt, ‘Het is meer dan alleen dat administratieve baantje waarbij je om vijf uur de deur achter je dicht trekt’, vertelt ze. Corrie had een vanzelfsprekende behoefte aan meer contact met de mensen die daar woonden en organiseerde veel activiteiten met collega’s op en om De Tille: van rommelmarkten, tot wandelgroepen en feestavonden. ‘Wat ik echt wel een hoogtepunt vond is dat wij vanuit de gemeente Eemsmond de sportpenning van het jaar kregen.’ Met een smoesje werd de wandelgroep met bewoners en ambulante cliënten naar de sporthal gelokt om het jubileum van de wandelgroep te vieren. ‘Een gezellig avondje bowlen’ was het idee. Wandelaars werden blij verrast toen zij in de kantine opgewacht werden met een hapje en een drankje door onder meer de wethouder. Daar mochten ze mooi een onderscheiding in ontvangst nemen.


Feestavonden Een ander jaarlijks terugkerend hoogtepunt was voor Corrie de feestavond die in november op De Tille werd georganiseerd. Eerder werd Sinterklaasavond altijd al georganiseerd. ‘De Sint kwam langs met cadeautjes, een chocoladeletter, en mensen werden in het zonnetje gezet.’ Op een zeker moment hebben ze Sinterklaasavond omgevormd naar een feestavond rond een speciaal thema, zoals Musicals in concert of Welcome to Hollywood. In verband met de decemberdrukte rond de feestdagen werd de avond wat naar voren gehaald. Activiteitenbegeleidsters werkten het thema uit, themakleding werd gehuurd, de boel werd versierd en bewoners en begeleiders bereidden de avond voor. Ook op de avond zelf deden bewoners en personeel mee aan activiteiten. ‘Er werden bijvoorbeeld playbackshows georganiseerd, of er werd een gelegenheidsbandje bij elkaar gebracht waar cliënten musiceerden, toneelstukjes opgevoerd.’ Corrie zag echt dat bewoners, maar ook ambulante feestgangers die zich aansloten, daar van genoten. Een uitstapje of een feestje was er voor de meesten niet vaak bij. Dus haalden ze op De Tille het feest gewoon in huis. ‘Zo’n feestavond was ook veilig en vertrouwd op De Tille zelf, gewoon in de grote zaal.’


Van Blues Brothers, Lion King naar Ciske de Rat Corrie moest er op die avonden zelf ook aan geloven. Met veel plezier playbackte ze nummers als Everybody needs somebody to love van de Blues Brothers, samen met toenmalig teamleider Theo Nijland, of de titelsong van The Lion King met collega Antje Spithoff. Maar waar ze echt kippenvel van kreeg waren de cliënten die op zo’n avond een volstrekt andere kant van zichzelf lieten zien en helemaal opleefden. ‘Zo was er een dame die altijd achter een rollator liep. Ze liep met het hoofd naar beneden en keek nauwelijks naar de wereld om haar heen. Dat deze dame dan op zo’n avond Ciske de Rat opvoerde. Zo bijzonder! Of bewoners die je normaal altijd door de gangen zag lopen, lusteloos, in zichzelf gekeerd, maar die je dan toch op zo’n feestavond ziet dansen. Dan zie je de mensen ineens van een hele andere kant. Dat heeft niets met mijn werk als secretaresse te maken, maar dat inspireert mij gewoon. Dat vind ik het mooie van het werken op zo’n plek.’ Ouderwets gezellig Vandaag de dag zou zo’n groot feest ook nog wel kunnen en mogen, maar Corrie vertelt dat het wel steeds moeilijker wordt om het voor elkaar te krijgen qua tijd en energie. Ook omdat de meest fitte bewoners door de jaren heen doorgestroomd zijn naar andere locaties. Juist die betrokkenheid van bewoners was zo bijzonder. Toch was er laatst weer een bandje, van de zoon van een van de activiteitenbegeleiders, en ja hoor: mensen gingen toch de dansvloer weer op! ‘Het was echt weer even ouderwets gezellig!’ Het gebouw van De Tille staat op de nominatie om gesloopt te worden binnen nu en drie jaar. Corrie heeft goede hoop, ‘Nog één keer zo’n feestavond als vanouds, nu die grote zaal in De Tille er nog is, dat zou toch wel heel erg mooi zijn!’